زبری لوله از جنس استنلس استیل

زبری سطح از فولاد ضد زنگ لوله اشاره به زمین های کوچک و ناهمواری از قله های کوچک و دره از سطح پردازش. فاصله (فاصله موج) بین دو قله یا دو دره بسیار کوچک است (زیر 1mm) ، و آن را به خطای هندسه میکرو تعلق دارد. زبری سطح کوچکتر ، سطح نرم و صاف است.


زبری سطح به طور کلی توسط روش پردازش استفاده می شود و عوامل دیگر ، مانند اصطکاک بین ابزار و سطح بخشی در طول پردازش ، تغییر شکل پلاستیک لایه سطح فلز در طول جداسازی تراشه ، و لرزش فرکانس بالا در سیستم فرایند. با توجه به روش های مختلف پردازش و مواد ضد زنگ لوله های فولادی, عمق, چگالی, شکل و بافت از علائم سمت چپ در سطح پردازش متفاوت است.


زبری سطح از نزدیک به خواص تطبیق ، مقاومت در برابر سایش ، قدرت خستگی ، سفتی تماس ، ارتعاش و سر و صدا از قطعات مکانیکی ، و غیره مرتبط است ، و تاثیر مهمی بر روی عمر خدمات و قابلیت اطمینان از محصولات مکانیکی دارد. به طور کلی ، Ra برای برچسب زدن استفاده می شود.


زبری سطح مختلف ، به جدول زیر مراجعه کنید.

ویژگی های سطحی

مقدار زبری سطح (Ra)

نمونه هایی از روش های پردازش

علائم چاقو به وضوح قابل مشاهده است

Ra100, Ra50, Ra25

چرخش خشن ، برنامه ریزی خشن ، فرز خشن ، حفاری

کمی دیده می شود علائم چاقو

Ra 12.5 ، Ra 6.3 ، Ra 3.2

عطف خوب ، برنامه ریزی خوب ، فرز خوب ، لولا خشن ، سنگ زنی خشن

هیچ نشانه پردازش قابل مشاهده نیست

Ra 1.6 ، Ra 0.8 ، Ra 0.4

تراشکاری خوب ، آسیاب خوب ، لولا خوب ، سنگ زنی

سطح براق تیره

Ra 0.2, Ra 0.1, ره 0.05

سنگ زنی ، حد عالی رساندن ، آسیاب فوق العاده خوب ، پرداخت


زبری دیوار از فولاد ضد زنگ لوله معمولا اشاره به زبری مطلق (ε) و زبری نسبی (ε/د).

زبری نسبی به نسبت ارتفاع برآمدگی (زبری مطلق) ε دیواره لوله به قطر داخلی D لوله ، یعنی ε/D اشاره دارد.

زبری مطلق نشان دهنده ارتفاع متوسط قسمت بیرون زده از دیواره داخلی لوله است. در انتخاب عواملی مانند خوردگی ، سایش ، توزین و استفاده از سیال به دیواره لوله باید مدنظر قرار گیرد. مثلا, برای لوله های فولادی بدون درز, زمانی که مایع گاز نفت است, بخار اشباع, خشک هوای فشرده و دیگر مایع خورنده کمتر, زبری مطلق ε = 0.2 mm می تواند انتخاب شود; هنگامی که حمل و نقل آب, اگر آن را میعانات (با هوا), ε = 0.5 میلی متر می تواند انتخاب شود; برای آب خالص, ε = 0.2 میلی متر; برای آب درمان نشده, ε = 0.3-0.5 میلی متر; برای اسید ، قلیایی و دیگر مایع خورنده ، می توان آن را انتخاب کنید = 1mm یا بیشتر.