لوله استنلس استیل دوبلکس چیست

فولاد دوبلکس نیز از فولاد دوبلکس نامیده می شود. فولادی که از دو مرحله مارتنزیت یا استونیت و ماتریس فریت تشکیل شده است. به طور کلی ، فولادی که از سازه فازی فریت و آستنیت تشکیل شده است ، فولاد ضد زنگ دوبلکس نامیده می شود ، و فولادی که از ساختار فاز فریت و مارتنزیت تشکیل شده است ، فولاد دوبلکس نامیده می شود. فولاد ضد زنگ دوتایی به دلیل ویژگی های ساختار دو فاز از طریق کنترل صحیح ترکیب شیمیایی و فرآیند عملیات حرارتی دارای مزایای استفاده از فولاد ضد زنگ فریتیک و استیل ضدزنگ است. این ترکیب از استحکام و جوش پذیری عالی از استیل ضد زنگ آستنیتی با مقاومت بالا در برابر خوردگی و استرس کلرید استیل از فولاد ضد زنگ فریتیک ، که باعث می شود فولاد ضد زنگ دوتایی برتر به عنوان یک ماده سازه ای قابل جوش ، به سرعت توسعه یابد.


لوله استنلس استیل دوبلکس عملکرد جوشکاری خوبی دارد. در مقایسه با فولاد ضد زنگ فریتیک و استیل ضدزنگ آستنیتی ، آن هم مانند HAZ از فولاد ضدزنگ فریتیک نیست ، زیرا به دلیل درشت دانه ، چقرمگی پلاستیک بسیار کاهش یافته و مانند فولاد ضد زنگ آستنیتی ، نسبت به جوش ترک های گرم حساس تر است.


مشخصه اصلی فولاد ضد زنگ دوبلکس این است که استحکام آن می تواند به 400-550mpa برسد ، که این دو برابر از فولاد ضد زنگ معمولی است ، بنابراین می تواند باعث صرفه جویی در مواد و هزینه تولید تجهیزات شود. از نظر مقاومت در برابر خوردگی ، به ویژه در شرایط محیط متوسط بد (مانند آب دریا ، میزان یون یون کلرید) ، مقاومت در برابر خوردگی گودال ، مقاومت در برابر خوردگی در برابر خوردگی ، مقاومت در برابر خوردگی در برابر استرس و عملکرد خستگی در برابر خوردگی از فولاد ضد زنگ دوبلکس به وضوح برتر است از فولاد ضد زنگ آستنیتی معمولی است که می تواند با فولاد ضد زنگ آستنیتی آلیاژ بالا مقایسه شود.


لوله فولادی ضد زنگ دوبلکس به دلیل مزایای خاص آن ، در تجهیزات پتروشیمی ، تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب ، خطوط لوله نفت و گاز ، ماشین آلات کاغذ سازی و سایر زمینه های صنعتی کاربرد گسترده ای دارد. در سالهای اخیر نیز از آن در زمینه سازه های بلبرینگ پل استفاده شده است که چشم انداز توسعه خوبی دارد.